Hashim intervjuad i Aftonbladet om corona
Svenska medier fortsätter att intressera sig för informationsspridning kring corona i utsatta områden. I slutet av förra veckan intervjuades Somaliska Freds ordförande Hashim Abdikarem i Aftonbladet. Ni kan läsa artikeln med den något missvisande rubriken här: Svårt att nå ut med coronainfo till alla.
Här följer ett utdrag från artikeln:
Hashim Abdikarem är ordförande i Rosengårdsföreningen Somaliska Freds. Han är tydlig med att de inte haft något samarbete med kommunen kring coronaviruset men pekar på att de själva fått ut information på ett bra vis.
– Vi i föreningen har en Whatsapp-grupp och en Facebookgrupp där vi informerar varandra och skickar sms. Där tycker jag alla fått väldigt bra kunskap om covid-19. Jag tror inte det är någon somalier i Skåne som inte känner till det, säger Hashim Abdikarem.
Förutom Somaliska Freds och andra föreningar de samarbetar med menar han även att svensk-somalier som inte pratar så mycket svenska får en hel del information från svensk-somalier som arbetar inom sjukvården.
Inom föreningen har de även sett till att få besök från exempelvis Smittskydd Skåne för att få vidare kunskap.
– Då får vi information men vi samlar inte så många i lokalerna utan delar vidare den informationen i våra grupper, säger Hashim Abdikarem.
Posted on April 7, 2020, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Leave a comment.
Leave a comment
Comments 0